Hádés (lat. Pluto)
Jeho ríša bola hrozná. Skrývala sa v hlbinách zeme a nikdy do nej neprenikol lúč slnečného svetla. Tieklo cez ňu 5 riek, ktoré tvorili aj jej hranice. Ako bola táto ríša rozdelená, ľudia presne nevedeli, lebo nik zo smrteľníkov sa z nej nedostal živý, aby mohol podať svedectvo. Duchovia mŕtvych sa dostávali do Hádovej ríše cez trhliny v zemi a temné priepasti. Podľa Homéra bol vchod do podsvetia na najvzdialenejšom západe, kam už nedopadali lúče slnka. Vstupnú bránu do podsvetia strážil trojhlavý pes Kerberos s hadmi na šiji. Prichádzajúcich ochotne púšťal, ale von nepustil už nikoho. Z brány viedla cesta k vodám Stygy a Acherontu, cez ktoré prevážal mŕtvych nevľúdny starec Charón. Prevážal iba do podsvetia a za túto službu mu mŕtvi museli zaplatiť. Z Charónovej bárky putoval každý pred Hádov trón, kde sa zodpovedal pred trojicou sudcov zomrelých.
Hádés svoju ríšu zvyčajne neopúšťal. Kedysi za slobodna sa z nej vypravil, aby uniesol Diovu a Démétrinu dcéru Koré – Persefonu a oženil sa s ňou. Niekedy odchádzal do rady bohov na Olymp.
Patril medzi najstarších gréckych bohov. Hoci bol neúprosný, ľudia mu stavali svätyne a chrámy. Najznámejší stál v Eleuzíne pred jaskyňou, cez ktorú vraj uniesol Persefonu do podsvetia. Z obetných zvierat mal najradšej čierne ovce. Jeho posvätným stromom bol cyprus a posvätným kvetom narcis.
Antickí umelci zobrazovali Háda podobne ako jeho brata Dia. Dávali mu však zachmúrenú tvár a strapaté vlasy, ktoré mu padali do čela.
Použitá literatúra:
Kerényi, Karl: Mytologie Řeků I. Příběhy bohů a lidí. Praha: OIKOYMENH 1996. 247 s. ISBN 80-86005-14-3
Zamarovský, Vojtech: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Mladé letá 1980. 2. dopl. vyd. 487 s.